استند فلزی

استند | استند فلزی چیست؟ | انواع استند فلزی |نمونه پروژه های استند فلزی | تولید استند فلزی

 

قبل از اینکه به توضیح استند فلزی بپردازیم باید بدانیم فلز چیست؟ آیا فلز با مفهومی که در استند فلزی می خواهیم به آن بپردازیم متفاوت است یا خیر؟

اصطلاح استند فلزی اگر بر مبنای “اصل نامگذاری فلز” برای یک نوع استند استفاده شود، نامگذاری اشتباه است. چرا که انواع استند فلزی (استند آلمینیومی، استند آهنی، استند مفتولی، استند مسی، استند طلایی، استند نقره ای،  استند فولادی و …) همه این استند ها در حیطه استند فلزی قرار می گیرند. به همین دلیل قبل از اینکه بخواهیم در مورد استند فلزی مطلبی را بنویسم باید بدانیم فلز چیست؟ و به چه موادی اصطلاح فلز اطلاق می شود.

به همین دلیل برای درک بهتر استند فلزی در بازار؛ همچنین از نحوه طراحی استند فلزی تا تولید استند فلزی موضوعات زیر مطرح و توضیحاتی در موردشان ارائه می شود. سوالات استند فلزی بر پایه سوالاتی است که تا اکنون که در حال نگارش این نوشته هستیم، برای شما عزیزان در مورد استند فلزی مطرح بوده است. بررسی می گردد.

 

 1. فلز چیست ؟ | مفهوم استند فلزی با در نظر گیری تعریف فلز

 2. ویژگی های فلز برای طراحی استند فلزی و تولید استند فلزی

 3. مقاومت مکانیکی فلز در ساخت استند فلزی

 4. زنگ زدگی در استند فلزی

 5. جلوگیری از زنگ زدگی استند فلزی همچون استند گلدان فلزی یا استند فلزی گل

 6. انواع استند فلزی

 7. انواع استند فلزی پر کاربرد

 8. انواع استند فلزی خاص

 9. انواع استند از جهت نوع کاربرد

 10. بیشترین کاربرد استند فلزی برای مشاغل

 11. نمونه طرح های استند فلزی | نمونه پروژه های استند فلزی

 

۱- فلز چیست ؟ | مفهوم استند فلزی با در نظر گیری تعریف فلز | استند فلزی چیست؟

طراحی و تولید استند فلزی: فلز؛ به ماده ای که دارای قابلیت جلا، چکش خواری، هادی یا دارای رسانش الکتریسیته(برق) و گرما باشد در اصلاح می گویند، که این ماده فلز است. در علم فیزیک نیز اگر ماده ای در دمای صفر مطلق قادر به عبور دادن جریان برق یا الکتریسیته باشد. در اصطلاح فلز می گویند. در مورد صیقل یا جلا دادن فلزات این نکته را باید در نظر داشت که تمامی فلزات را می توان براق نمود بجز جیوه. چرا که جیوه در بین فلزات تنها فلزی به شمار میرود که در دمای اتاق به شکل مایع است.

در مورد چکش خواری نیز این نکته در مورد جیوه صدق نمی کند. با این چند خط توضیح در مورد فلز شاید اینگونه به نظر برسد که ما نمی توانیم استند آهنی را استند فلزی نیز بنامیم. ولی از جهاتی دیگر نیز اصلاح استند فلزی برای استند آهنی درست است. چرا که هر کلمه ای از فرهنگی دیگر وارد فرهنگ کشور شود. و مفهوم خاص خود را در بین مردم پیدا کند. آن کلمه یا اصلاح در فرهنگ آن جامعه پذیرفته شده است.  و نمی توان آن کلمه را جدای از آن فرهنگ دید. پس کلمه استند فلزی که کلمه داخلی نیز هست و بین مردم  به جای استند آهنی پذیرفته شده نیز می باشد. می تواند همان استند فلزی باشد. در بازار هم شاهد هستیم که کاربران هم استند فلزی و هم استند آهنی را توام به کار می برند.

 

۲- ویژگی های فلز برای طراحی استند فلزی و تولید استند فلزی

اصطلاح استند فلزی به تمامی متریال های موجود در گستره مواد فلزی در تولید استند استفاده شوند گفته می شود. به همین دلیل باید برای هر متریال فلزی که در تولید استند فلزی به کاربرده می شود به صورت جداگانه توضیحاتی ارائه شود. ولی به دلیل عدم استفاده از کلیه فلزات در تولید استند فلزی ما نیز به ویژگی های کلی جنس فلز که در تولید استند فلزی قابل ملاحظه است بسنده میکنیم. مهمترین ویژگی های فلز در تولید استند فلزی:

 • چکش خواری فلز برای ساخت استند فلزی
 • دارای جلا و براقیت و سهولت رنگ کاری استند فلزی
 • خاصیت رسانایی در بهبود و نفوذ پذیری رنگ در رنگ کاری استند فلزی( رنگ کاری الکترواستاتیک استند فلزی)

۳- مقاومت مکانیکی فلز در ساخت استند فلزی

تولید استند فلزی و مقاومت فلز: زمانی که از مقاومت فلز بحث می شود. مقصود مقداری باری است که فلز قادر به تحمل آن مقدار بار هست تا نشکند.  همچنین فلزات در زمانی که در حالت گرم هستند شکل خود را نسبت به حالت سر بیشتر تغییر می دهند. همچنین مقامومت فلز زمانی که در حالت نوسانات و تنش قرار دارد. نسبت به زمانی که این نوسانات وجود ندارد بیشتر است. پس دز طراحی استند فلزی و تولید استند فلزی میشه باید به وضعیت استند فلزی باید توجه شود که این استند فلزی در حالت تنش و یا گرما قرار دارد یا خیر.

نکته در مورد مقاومت استند فلزی: این را نیز باید بگوییم که استند فلزی بطور معمول در برابر تنش یا گرما قرار نمیگیرد، اگر هم تنشی وجود داشته باشد زمانی استند که استند فلزی توسط فروشنده های فروشگاه شارژ می شود و یا توسط مشتری محصول برداشته و یا قرار داده می شود.

 

۴- زنگ زدگی در استند فلزی

زنگ زدگی در استند فلزی: اتصالات استند فلزی در بیشتر مواقع  به صورت جوشکاری است. و رنگ کاری روی استند فلزی به صورت الکترواستاتیک انجام می شود. اگر رنگ کاری استند فلزی به صورت پاششی انجام شود  این امکان وجود دارد که رنگ از روی استند فلزی در اصلاح بپرد و همین پریدگی رنگ موجب ارتباط فلز با محیط و رطوبت و امکان زنگ زدگی فراهم شود. اما اگر اتصالات استند فلزی به صورت پرچ ها و یا مهره ها باشد. در این صورت اگر جنس پرچ ها و مهرها از فلزات ناخالص در تولید استند فلزی استفاده شود، به دلیل جذب الکترون های آهن، آهن شدیدتر زنگ میزند ولی اگر میخ و پرچ ها از جنس آهن باشد این وضعیت کمتر رخ میدهد. که این وضعیت بیشتر در استند آهنی گل یا استند فلزی گلدان، استند فلزی آشپزخانه، استند آهنی چاقو و استند فلزی بادکنک دیده میشود.

 

۵- جلوگیری از زنگ زدگی استند فلزی همچون استند گلدان فلزی یا استند فلزی گلدان

استند گلدان فلزی یا استند فلزی گلدان: جهت جلوگیری از زنگ زدگی استند فلزی، مثل استند گلدان فلزیچه باید کرد. چرا استند گلدان فلزی را انتخاب کردیم؟ چون استند گلدان فلزی یا استند فلزی گل، استندی است که بیشترین تماس حتی نسبت به استند فلزی آشپزخانه با آب یا رطوبت یا هوا را دارد. نکته ای که خیلی در طراحی استند فلزی و تولید استند فلزی مهم است. آن است که فلز در ارتباط با هوا قرار نگیرد.

شرکت ها برای اینکه بتوانند استند فلزی را در برابر هوا محفوض نگهدارند. اقدام به رنگ کاری فلز می کنند. برای همین پیشنهاد می شود در زمان خرید استند فلزی گل و یا خرید استند فلزی آشپزخانه از استند هایی که رنگ الکترواستاتیک هستند خریداری کنید. راه دیگری که برای محافظت فلز می کنند. پوشاندن فلز یا آبکاری فلز توسط فلزات دیگر و یا پلاستیک موجب می شود. زنگ زدگی فلز به حداقل برسد. حال این بستگی به نوع استند و هزینه ای دارد که بابت آن می خواهید پرداخت کنید.

۶- انواع استند فلزی

انواع استند فلزی را می توان در دو گروه قرار داد. گروه اول استند های فلزی که در حیطه طراحی استند فلزی پر کاربرد هستند و شرکت ها به صورت تیراژ بالا این نوع  استند فلزی را سفارش می دهند و گروه دوم استند های فلزی است که تیراژ خیلی کمتری را به خود اختصاص می دهند و یا در کنار مواد فلزی دیگرجهت جلوه و زیبایی و یا برندینگ بهتر به کار می برند.  که این دوگروه: ۱- استند های فلزی پرکاربرد ۲- استندهای فلزی خاص

 

 

۷- انواع استند فلزی پر کاربرد

این نوع از استند های فلزی به خاطر اینکه مقرون به صرفه، برای تولید در تیراژ بالا هستند بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف درا هستند.

استند آهنی یا استند فلزی : استند آهنی پرکاربرد ترین نوع فلز در تولید استند فلزی است. که به انواع مختلفی تقسیم بند می شود. ۱- استند مفتولی ۲- استند ورق پانچی ۳- استند ورق آهنی ۴- استند پروفیلی

 

۸- انواع استند فلزی خاص

این نوع از  استند به دلیل تولید دشوار و مراحل تولید خاص و همچنین عدم مقرون به صرفه بودن آن کمتر مورد قبول مشاغل قرار می گیرد. ۱-  استند مسی ۲- استند نقره ای ۳- استند طلایی ۴- استند آلمینیوم

 

 

۹- انواع استند از جهت نوع کاربرد

استند فلزی ایستاده؛ استند فلزی رومیزی، استند فلزی آویز، استند فلزی فروشگاهی، استند فلزی تبلیغاتی، استند فلزی نمایشگاهی، استند فلزی چهارطرفه، استند فلزی سه طرفه، استند فلزی دوطرفه، استند فلزی یک طرفه، استند فلزی بیس استاکر یا استند فلزی پالت استند فلزی آویزی یا استند فلزی دیواری

 

۱۰- بیشتر کاربرد استند فلزی برای مشاغل

از استند فلزی در بیشتر کسب و کارها استفاده می کنند ولی در کسب و کارهایی از استند فلزی  به نسبت بیشتری با قیاس با کسب و کارهای دیگر استفاده می شود. همچنین این عنوان بندی به منزله این نیست که مثلا در صنف مواد غذایی فقط از استند فلزی استفاده می شود. چرا که هر صنعتی، هر کسب و کاری بنا به تقاضا و قیمت و محدوده قرار گیری محصول، اقدام به انتخاب نوع متریال استند یا نوع جنس استند می کند.

که در این بین استند فلزی مواد غذایی، استند فلزی لوازم التحریر، “استند فلزی پتروشیمی”، “استند فلزی گلدان” ، ” استند فلزی آشپزخانه”، “استند فلزی کتاب” ، ” استند فلزی کاتالوگ، استند فلزی بروشور” بیشترین کاربرد را در حیطه استند فلزی دارند.

 

 

۱۱- نمونه طرح های استند فلزی | نمونه پروژه های استند فلزی

نمونه طرح های استندفلزی ، استندفلزی ایستاده، استندفلزی رومیزی، استند فلزی فروشگاهی